Wie van de vier is de beste voorlezer op de Fijne Aarde?
De oorkonde ‘Winnaar voorleeswedstrijd’ is voor...

Daarna is het eindelijk zover. Vier kandidaten zijn er dit jaar: Avane Blok, Nout Schrijver, Yfke Haverkamp en Puck de Werd en ze zijn best zenuwachtig; gezonde wedstrijdspanning zullen we maar zeggen. De jury, in de personen van Piet Hendrikx en Sjerp Vormeer, is ook al aanwezig. Op hun tafel liggen een paar juryformulieren waar van alles wordt genoteerd wat met goed voorlezen te maken heeft. Dat maakt alles nog een stuk spannender.
Meester Richard maant de klas tot stilte en concentratie. Hij vindt dat alle vier de kandidaten grote aandacht verdienen. Ze hebben zich allemaal grondig voorbereid en moeten alle vier een kans krijgen om te winnen.
Met vier lollystokjes die normaal dienst doen als beurtstokjes, waarop de namen van de kandidaten staan geschreven, wordt de volgorde bepaald. Avane Blok mag als eerste de spits afbijten. Zij heeft de moeilijke taak als eerste op de troon, de voorleesstoel, plaats te nemen. Zij gaat lezen uit het boek “The Hungergames” van Suzanne Collins. Ze leidt het verhaal dat ze gaat voorlezen goed in, door duidelijk te vertellen waar het over zal gaan. Ze doet goed haar best, kijkt af en toe wat vluchtig naar haar toehoorders die overigens goed luisteren. Na afloop krijgt zij een luid applaus.
Als tweede is aan de beurt Nout Schrijver. Hij leest uit het boek “Flip Fiasco. Schoon genoeg” van Stephan Pastis. Hij vertelt het publiek waarom hij heeft gekozen voor dit boek. Steeds als hij een stukje gelezen heeft laat hij plaatjes zien die het verhaal ondersteunen. Hij leest op een mooi tempo voor, maar gaat steeds sneller lezen.
Als derde komt Yfke Haverkamp aan de beurt, die leest uit “In de Brugklas” van Caja Cazmier, Karel Eykman en Martine Letterie. Ze heeft voor dit boek gekozen omdat de kinderen van de klas volgend jaar allemaal naar de brugklas gaan en tips over hoe je je moet gedragen van harte welkom zijn. Ze leidt haar verhaal in en maakt tijdens het lezen ondersteunende gebaren. Ze kijkt rustig rond naar het publiek. Naarmate ze langer leest gaat ook haar leestempo omhoog.
Als laatste is Puck de Werd aan de beurt. Zij gaat een fragment lezen uit “De magische klas van bakkerij Bliss” van Katherine Littelwood. Ook zij leidt haar verhaal in en vertelt waarom ze voor dit boek heeft gekozen heeft. Aan het eind vertelt ze dat als je wilt weten hoe het verder gaat je dit boek zelf moet lezen.
Als alle kandidaten hun leesbeurt hebben gedaan trekt de jury zich even terug om te overleggen wie het volgens hen het beste heeft gedaan. Een zeer moeilijke keus, want alle vier hebben ze geweldig hun best gedaan. Maar er kan er nu eenmaal maar één de winnaar zijn. Die gaat met een heuse oorkonde “Winnaar voorleeswedstrijd Fijne Aarde” naar huis en mag over een poosje naar het gemeentehuis voor de volgende ronde. Meester Richard maakt het allemaal, als een mannelijke Linda de Mol, spannend door een grote enveloppe te showen. Daar zit de oorkonde in. De winnaar is uiteindelijk geworden: Yfke Haverkamp. Zij krijgt van de jury nog een aantal belangrijke tips mee die ze kan gebruiken in de volgende ronde.
Het was een spannende wedstrijd en de voorleesstoel, de troon, was uiteindelijk bestemd voor de winnares Yfke Haverkamp. Wij wensen haar voor de volgende ronde heel veel succes.
Sjerp Vormeer










